Dünya Güncelleme Tarihi: 11 Haz 2024 09:00

Türkiye'den BMGK'nın Ateşkes Kararına ilk yorum

İsrail'in Filistin'de sivillere yönelik saldırıları devam ederken, BM Güvenlik Konseyi'nin Gazze'de ateşkes kararını kabul etmesine ilişkin ilk yorum.

bmgk

Türkiye'den BMGK'nın Ateşkes Kararına İlk Yorum

Dışişleri Bakanlığı'nın Açıklaması

İsrail'in Filistin'de sivillere yönelik saldırıları devam ederken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Gazze'de ateşkes kararını kabul etmesine ilişkin Türkiye'den ilk yorum geldi. Dışişleri Bakanlığı, dün kabul edilen ateşkes kararını "Gazze'deki katliamın sona ermesi bakımından önemli bir adım" olarak nitelendirdi. Açıklamada, "İsrail’in, kalıcı ateşkese riayet edeceğini taahhüt etmesi ve söz konusu kararın tüm unsurlarını eksiksiz şekilde uygulaması şarttır" ifadeleri kullanıldı.

BMGK'nın Karar Tasarısı

BMGK'de kabul edilen karar tasarısı ile ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde 10 Haziran günü kabul edilen, Gazze’de ateşkes sağlanmasına yönelik 2735 sayılı kararı, Gazze’deki katliamın sona ermesi bakımından önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz."

Hamas'ın Ateşkes Planına Yaklaşımı

Açıklamada, Hamas'ın ateşkes planına "yapıcı ve olumlu" yaklaşımının memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Ayrıca, "İsrail’in, kalıcı ateşkese riayet edeceğini taahhüt etmesi ve söz konusu kararın tüm unsurlarını eksiksiz şekilde uygulaması şarttır. Türkiye, savaşın kalıcı şekilde sona ermesini, İsrail’in Gazze’nin tamamından geri çekilmesini, rehinelerin ve tutukluların karşılıklı salıverilmesini, yerlerinden edilen Filistinlilerin Gazze’ye geri dönüşünü, insani yardımların kesintisiz ve yeterli düzeyde ulaştırılmasını ve Gazze’nin yeniden imarını sağlayacak adımlara katkı vermeyi sürdürecektir" denildi.

Kararın Kabul Edilmesi

BMGK'de ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı ve ilk aşamasında Gazze’de hemen ateşkes öngören 3 aşamalı teklife destek talep edilen karar tasarısı kabul edildi. Rusya'nın çekimser oy kullandığı oylamada, 15 üyeli BMGK'de ABD'nin sunduğu karar tasarısı 14 evet oyu aldı. İsrail'in, Biden'ın teklifini kabul ettiği belirtilen kararda, Hamas'a da teklifi kabul etme ve uygulama çağrısı yapıldı.

3 Aşamalı Teklifin Detayları

Kararda, 3 aşamalı teklif uyarınca ilk aşamada hemen ateşkes, kadın, yaşlı ve yaralı esirlerin serbest bırakılması, Filistinli esirlerin takas edilmesi, İsrail güçlerinin Gazze'de nüfus bulunan yerlerden çekilmesi, insani yardımın artması, temel hizmetlerin yeniden inşası, Filistinli sivillerin Gazze'nin kuzeyi dahil tüm şerit genelinde evlerine dönmesi ve uluslararası toplumun gerekli konut katkısı yapmasının sağlanacağı kaydedildi.

Ekleme Tarihi: 11 Haz 2024 09:00