Dünya Güncelleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:26

Türkiye harekete geçti! Özel ekip oraya gidiyor

Türkiye, Amerika’nın “PYD Münbiç’ten çekildi” iddiasını yerinde incelemek için harekete geçti. TSK Münbiç için özel bir ekip kurdu. Bu ekip Münbiç'te saha çalışması yapacak.

Türkiye harekete geçti! Özel ekip oraya gidiyor

Genelkurmay’ın görevlendirdiği özel ekip ABD askerleriyle birlikte “saha çalışması” için bölgeye gönderildi. Münbiç’e hafta sonu giden ekip bir rapor hazırlayacak.

Türkiye, Münbiç'ten çekildiğini açıklayan YPG'lilerin bölgeyi terk etmediğini, ABD ise Münbiç'te YPG'li kalmadığını ısrarla savunurken, çözüm için “saha araştırması” yöntemi devreye sokuldu. ABD askerleriyle birlikte Türkiye'den askerlerden oluşturulan bir özel ekip bölgeye gönderildi. Münbiç'e hafta sonu giren heyetin tespit çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

AMERİKA SÖZÜNÜ TUTMADI

Suriye'de ortaklık kurduğu YPG/PKK'yı ileri teknoloji silah sistemleriyle donatan ABD, Türkiye'ye verdiği sözü tutmadı. Türkiye'nin Fırat'ın batısına ilişkin kırmızıçizgisini, “Münbiç'in DEAŞ'tan temizlenmesinin ardından PYD'nin bölgeden çekileceği” sözü vererek esneten ABD, PYD'nin Münbiç'ten çekilmemesi üzerine Türkiye'nin ısrarlı tepkisiyle karşı karşıya kaldı. ABD'nin PYD'ye çekilmeleri yönündeki çağrıları da konvoy görüntülerinin servis edilmesi ötesine geçmedi. PYD Münbiç'i terketmek bir yana El Bab'a doğru ilerleyerek Afrin Kantonuyla birleşme çabalarını sürdürdü. Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında sahada Türk askeriyle PYD sık sık karşı karşıya geldi.

KOMİSYON ÇALIŞMASI

Terörist örgüt PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG'nin, son çekilme açıklamasının ardından güneye doğru indikleri istihbaratları ulaşırken, ABD Münbiç'te YPG unsuru kalmadığı iddiasında. Ancak sahada bunun tam aksi görünüyor. Bu konudaki sorunun aşılması için “saha araştırması” yöntemi devreye sokuldu. Türk ve ABD askerleri ile istihbarat görevlilerinden bir ortak komisyon oluşturuldu. Komisyon, hafta sonu Münbiç'te saha araştırmalarını başlattı. Komisyonun araştırmalarının sürdüğü öğrenildi.

SDG MASKELİ SAVUNMA

PYD'nin Münbiç operasyonuna katılabilmesi için Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adı altında bir örgüt oluşturulmuştu. Büyük çoğunluğu YPG güçlerinden oluşan bu örgütte bazı Suriyeli Arap gruplar da bulunsa da yönetimi tamamen PYD'de bulunuyordu. Komisyonun saha araştırmasında Münbiç Askeri Konseyi'nin de ziyaret edilmesi bekleniyor. Amerika'nın Münbiç'de SDG güçlerinin bulunduğu ve Suriye Araplarının olduğu tezini burada da savunacağı öngörülüyor. Ancak Türkiye, SDG güçlerini adı değiştirilmiş YPG olarak görmesi nedeniyle bölgede bulunmasını kabul etmiyor. Saha araştırmasının ardından hazırlanacak raporlar bu doğrultuda önem taşıyor.

EL BAB'TA SONRAKİ HEDEF MÜNBİÇ

Suriye sınır ötesinde 5 bin kilometrekarelik bir alanda terör örgütlerinden arındırılmış güvenli bölge tesisini amaçlayan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El Bab'dan sonra hedef olarak Münbiç gösteriliyor. ABD'nin Suriye'deki müttefiklerini tehdit eden bu durum da rahatsızlık yaratıyor. Ortak komisyonun saha araştırmasının da ABD'nin Türkiye'ye SDG unsurlarını kabul ettirme çabasından öte bir anlam ifade etmediği belirtiliyor.

157 NOKTA YERLE BİR EDİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Suriye'nin kuzeyinde, terör örgütü DEAŞ'a ait 157 hedef ateş altına alınarak imha edildi. Hava Kuvvetleri Komutanlığınca da El Bab ve Bzagah bölgelerine hava harekatı düzenlendi. Savaş uçakları, DEAŞ'a ait 6 barınma yeri, 2 mühimmat deposu, 3 karargah binası, 3 kontrol noktası, 2 bombalı araç imalathanesini yerle bir etti.

Ekleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:26