Dünya Güncelleme Tarihi: 21 Kas 2016 21:30

Türkiye ile müzakereleri geçici durdurma kararı bekleniyor

AP Genel Kurul toplantısında, Türkiye ile sürdürülen üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulması kararının çıkması bekleniyor. Ancak kararın bağlayıcılığı yok.

Türkiye ile müzakereleri geçici durdurma kararı bekleniyor
Avrupa Parlamentosu'nun (AP), Strasbourg'da bu hafta yapılacak genel kurul toplantısı, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda büyük önem taşıyor. Toplantıda, Türkiye ile sürdürülen üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulması kararının çıkması bekleniyor. Ancak kararın bağlayıcılığı yok. AP Türkiye Raportörü Kati Piri, AP'deki parlamenterlerin büyük bölümünün müzakerelerin askıya alınmasından yana olduğunu açıkladı. Piri, Türkiye'deki olağanüstü hal (OHAL) kapsamında HDP milletvekillerinin gözaltına alınması üzerine, AB üyelik müzakerelerinin derhal askıya alınması çağrısında bulunmuştu.

TAVSİYE NİTELİĞİNDE

AP Genel Kurulu, yarınki oturumunda Türkiye'deki son gelişmeleri ele alacak. Toplantı sonrası Perşembe günü, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin geçici olarak dondurulması önerisi de oylanacak. AP'nin Türkiye ile müzakereleri tek başına askıya alma yetkisi yok. Parlamentonun kararı, AB liderleri için tavsiye niteliğinde.

AP'deki 8 ayrı grubun oylarıyla alınacak karar, Aralık ayında yapılacak AB liderler zirvesinde yol gösterici olacak. Bu konuda son sözü AB liderleri söyleyecek.

Benelux ülkeleri basınında, Türkiye'nin, Alman, İtalyan, Avusturya ve İsveçli parlamentetlerden oluşan milletvekili heyetinin Edirne Cezaevi'ni ziyaretine izin vermemesi nedeniyle AP oturumunda Türkiye karşıtı kararın çıkmasını büyük ölçüde kesinleştireceği yorumları da yapılıyor.

PİRİ TÜRKİYE'Yİ SUÇLADI

Müzakereleri dondurma önerisinin sahibi AP Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye'nin OHAL uygulaması ile demokratik hak ve özgürlükleri çiğneyerek, AB kapısını kendi eliyle kapattığını savundu.

Kati Piri, Strasbourg'daki AP Genel Kurulu öncesi mensubu olduğu Hollanda İşçi Partisi (PvdA) üyelerine yazdığı mektupta, Türkiye konusundaki gelişmeleri değerlendirdi.

AP Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok ile geçen hafta Ankara'ya yapacakları ziyaretin, Türk yetkililerin kendisi ile görüşmek istememesi nedeniyle iptal edildiğini belirten Piri, bunu "üzücü" olarak değerlendirdi.

AP'deki birçok üyenin aksine her zaman Türkiye diyalogdan yana olduğunu belirten Hollandalı parlamenter, buna rağmen n müzakerelerinin askıya alınmasını istediğini açıkladı.

Ekleme Tarihi: 21 Kas 2016 21:30