Politika Güncelleme Tarihi: 20 Ağu 2016 10:42

Türkiye'nin İsrail ile yaptığı anlaşma Meclis'te kabul edildi Mavi Marmara davası düştü

İsrail'le normalleşmeyi öngören anlaşma Meclis'te kabul edildi. Mavi Marmara davası düştü. İsrail, Türkiye'ye 25 gün içinde 20 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Türkiye'nin İsrail ile yaptığı anlaşma Meclis'te kabul edildi Mavi Marmara davası düştü
Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi. Mavi Marmara baskınına katılan İsrailli askerler hukuki ve cezai sorumluluktan muaf tutuldu.

Mavi Marmara davası düştü. İsrail, Türkiye'ye 25 gün içinde 20 milyon dolar tazminat ödeyecek. Anlaşma metninde Gazze'ye yönelik ambargoya dair bir ibâre ise bulunmuyor.

ÖLEN AİLELERİ 20 MİLYON DOLAR

Anlaşmaya göre, Mavi Marmara olayında ölen ailelere 20 milyon dolar ödenmesi öngörüldüğü belirtilerek, İsrail anlaşmanın yürürlüğe girmesinden itibaren 25 gün içinde parayı Türkiye'nin bildirdiği hesaba havale etmesinin istendiği ifade edildi.

HUKUKİ YA DA CEZAİ SORUMLULUKTAN MUAF OLUNACAK

İşte anlaşmanın detayları; 

- Türkiye ve İsrail, diğer tarafa veya diğer taraf adına hareket edenlere hukuki veya başka bir sorumluluk yüklemeyecekleri ve bu anlayışın, taraflardan herhangi birinin ya da taraflar adına hareket edenlerin cezai veya hukuki sorumluluğu kabul ettiği veya üstlendiği şeklinde yorumlanmayacağı hususlarında mutabık kaldı.

- Anlaşma, İsrail'in, İsrail adına hareket edenlerin ve İsrail vatandaşlarının, Türkiye Cumhuriyeti veya Türk gerçek veya tüzel kişileri tarafından Mavi Marmara hadisesiyle ilgili kendilerine yönelik doğrudan ya da dolaylı olarak Türkiye'de yapılmış veya yapılacak her türlü hukuki ya da cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan tamamen muaf tutulmalarını sağlayacak.

İSRAİL VATANDAŞLARININ KAYIPLARINI TÜRKİYE KARŞILAYACAK

- Herhangi bir Türk gerçek veya tüzel kişisi tarafından veya bu kişiler adına, İsrail Hükümeti veya gerçek veya tüzel kişilerine karşı herhangi bir para talebi öne sürülmesi veya taleplerin sürdürülmesi halinde, yukarıdaki hükümlere bakılmaksızın, İsrail Hükümeti, onun adına hareket edenler veya İsrail vatandaşlarının tüm kayıpları, masrafları, hasarları ve harcamaları Türk Hükümeti tarafından karşılanacak.

- Bu anlaşma, tarafların yürürlük için gerekli iç hukuk usullerinin tamamlandığına dair birbirlerine diplomatik kanallardan yaptıkları yazılı bildirimlerden sonuncusunun alındığı tarihte yürürlüğe girecek.

İsrail ile anlaşmaya ilişkin tasarının ardından, Türkiye ile Venezuela arasında enerji alanında iş birliği anlaşmasına dair kanun tasarısı da kabul edildi.

Ekleme Tarihi: 20 Ağu 2016 10:42