Ekonomi Güncelleme Tarihi: 23 Eyl 2016 21:05

TÜSİAD Almanya'ya 15 Temmuz gündemi ile gitti

TÜSİAD 15 Temmuz olayları sonrası sürecin doğru anlaşılması ve köklü Türkiye Almanya ilişkilerinin daha da güçlendirilmesi amacıyla Berlin'de temaslarda bulundu.

TÜSİAD Almanya'ya 15 Temmuz gündemi ile gitti
Bu ziyaret çerçevesinde başta TÜSİAD'ın muadil kuruluşu Alman Sanayileri Konfederasyonu BDI olmak üzere, düşünce kuruluşları, parlamenterler ve medya ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Bu görüşmelerde TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes şu temel mesajları verdi: 
 
“15 Temmuzda Türk halkı, siyasi partiler, kamu kurumları, medya ve sivil toplum kuruluşları bir demokrasi zaferi kazandı. Bunu kalıcı kılabilmek için toplumsal uzlaşma ortamının sağladığı güven ile bugünkü önceliğimiz bu süreçten demokrasi, özgürlükler ve hukuk devletinin güçlenerek çıkması ve kalkınma gündeminin hızlanmasıdır. Türkiye'de ekonomik, siyasi ve sosyal ortamın bir an önce olağanlaşması iş dünyası için temel hedeftir.

Bu çerçevede, AB süreci, G20 gündemi gibi konularda Almanya başta olmak üzere önde gelen partnerler ile güçlü ilişkiler çok önemlidir. Bu ziyaretimizde Türkiye'nin içinden geçtiği bu zorlu süreçte Almanya ve AB ile ilişkiler açısından çok önemli temaslar gerçekleştirdik. Ziyaretin,  bu zorlu dönemin farklı boyutlarıyla Almanya'da daha iyi anlaşılmasına katkı sunduğunu düşünüyoruz.

Almanya ile mevcut köklü ilişkilerimizin daha da güçlendirilmesinde tüm muhataplarımızla açık diyaloğun etkili olduğunu görmekteyiz. İkili ilişkilerin gelişmesi için her iki hükümetin iş dünyası kuruluşları, akademi çevreleri gibi somut adımlar atmasının gerekliliği yönünde ortak bir kanaat vardır.
 
Diğer yandan, görüşmeler bağlamında, uluslararası çevrelerin yanı sıra Almanya özelinde de ön plana çıkan Türkiye’nin siyasi etkisi ve ekonomik çekim gücü açısından, OHAL'ın bitmesi, AB reform sürecinin ivme kazanması ve Gümrük Birliğinin güncellenmesi konularında beklentiler dile getirildi. TÜSİAD bu amaçla ekonomik ve kültürel içerikli bir dizi yeni çalışmayı başlatmıştır. TÜSİAD'ın hali hazırda geçmiş yıllara dayanan Almanya ile kurumsal ilişki ve çalışma birikimi bu yönde önemli bir zemin oluşturmaktadır.”
 

Ekleme Tarihi: 23 Eyl 2016 21:05