Güncel Güncelleme Tarihi: 24 Eki 2016 16:43

Tutuklama kararı çıkarılan Nasuh Mahruki hakkında flaş gelişme

Bir televizyon programında sarf ettiği sözler nedeniyle tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edilen AKUT kurucusu'un kurucusu Nasuh Mahruki, serbest bırakıldı.

Tutuklama kararı çıkarılan Nasuh Mahruki hakkında flaş gelişme
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatının şikayeti üzerine hakkında soruşturma açılan Nasuh Mahruki, savcılığın daveti üzerine bugün avukatıyla İstanbul Adliyesi'ne geldi.
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Basın Bürosu savcısı Murat İnam tarafından ifadesi alınan Mahruki'nin "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan tutuklanması talep edildi.
ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST BIRAKILDI
Nasuh Mahruki, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
SORUŞTURMA LOZAN'A İLİŞKİN SÖZLERİ İÇİN
Mahruki, Kanal A'da yayımlanan A Politik programında İmkander Başkanı Murat Özer'le tartışmaya girmiş ve "Devran dönecek, hükümet vatana ihanetten yargılanacak" demişti.
MAHKEMEYE SEVK EDİLMESİYLE İLGİLİ BÖYLE KONUŞMUŞTU
Nasuh Mahruki, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunmuştu.
"Suçlamalarla ilgili ne diyeceksiniz?" sorusu üzerine Mahruki, "Son derece saçma. 'Devran değişecek' diye bir kelime kullandım diye FETÖ'cü ağzıyla savcı niyet okuma yapıp beni yukarı mahkemeye yolladı. Devran değişecek FETÖ'cülerin kodu mu sanki ben nereden bileyim? Günlük kullanımda kullanılan bir şey. Sonuçta bu hukuksuzluk döneminde yaşadığımızı bütün Türkiye, bütün dünya biliyor zaten. Benim de burada kastım sonuçta bu hukuksuz dönem değişecek. Evrensel hukuk ilkelerini Türkiye geri dönecek ve o zamanda haklı haksız, suçlu suçsuz ayrımı yapılacak anlamında söyledim. Ama sayın savcı sanki bunu FETÖ'cü ağzıyla kullanılan bir kelime olduğunu söyledi. Yani normalde ben savunmamı yaptım, orası 'tamam' dedi ama şu lafı söylemeseydiniz dedi, 'devran değişecek'. Dedim 'ne alakası var ki?' Mahalle ağzı sonuçta. Devir değişecek, devran değişecek, düzen değişecek sonuçta Türkiye'de hukuksuz bir düzen olduğunu herkes biliyor. Şu zaten (kendini göstererek) ta kendisi bu hukuksuzluğun. Onu işaret ettim aslında. Savcı, tutuklanmam talebiyle mahkemeye sevk etti" demişti.

Ekleme Tarihi: 24 Eki 2016 16:43