Eğitim Güncelleme Tarihi: 17 Eki 2016 11:28

Uzaya gidecek ilk Türk: İstnabul'da yaşamak daha tehlikeli

İTÜ'de Uzay Mühendisliği okuyan Halil Kayıkçı, uzaya giden ilk Türk olacak. Kayıkçı, "Uzay yolculuğundan korkmuyorum çünkü İstanbul'da yaşamak daha tehlikeli bence." dedi.

Uzaya gidecek ilk Türk: İstnabul'da yaşamak daha tehlikeli
İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Uzay Mühendisliği okuyan Halil Kayıkçı, uzaya giden ilk Türk olacak. Bir şirketin düzenlediği çekilişle uzaya gitmeye hak kazanan Kayıkçı, NASA'da 60 ülkeden 107 kişi ile 1 haftalık eğitimden geçti. Kayıkçı, "Uzay yolculuğundan korkmuyorum çünkü İstanbul'da yaşamak daha tehlikeli bence." dedi.

GİDİŞ TARİHİ 2017

Habertürk'ten Ümran Avcı'nın haberine göre, İTÜ'de uzay mühendisliği okuyan ve en büyük hayali uzaya gitmek olan Kayıkçı'nın yolculuğu için yeni tarih 2017 oldu. NASA'da çalışmanın çocukluk hayali olduğunu belirten Kayıkçı, "Yüzde 98, 99 ihtimalle Churasan diye Karayip adası var. Biz oradaki uzay limanında aracımıza binip roketlerimizi çalıştıracağız. 2 kişilik uzay aracında co-pilot gibi olacağım.

''EVE GİDERKEN DAHA FAZLA TEDİRGİN OLUYORUM''

Uzay yolculuğundan korkmuyorum çünkü İstanbul'da yaşamak daha tehlikeli bence. Eve giderken daha fazla tedirgin oluyorum." diye konuştu.

Kayıkçı, ders esnasında arkadaşlarının "Bir şirket uzaya turist götürüyormuş." sözü üzerine "Neden o ben olmayayım?" diyerek harekete geçtiğini anlattı. Çekiliş ve testler sonrası Türkiye'de ilk 3'e giren Kayıkçı, ardından NASA'da 60 ülkeden 107 kişi ile 1 haftalık eğitimden geçti, uzay yolculuğu biletini alan 23 kişiden biri oldu.

2015 İÇİN PLANLANMIŞTI

Aslında yolculuk 2015 için planlanmıştı. Ancak 2014'te başka bir turistik uzay aracı olan Virgin Galactic'in test sürüşü sırasında kanadı açılmadı, infilak etti ve 2 pilotundan biri hayatını kaybetti. Bu kaza, diğer şirketlerin uçuşlarını da etkiledi.

Canaveral Uzay Üssü'nde, yerçekimsiz ortamda su içme eğitimi de verildi.

Ekleme Tarihi: 17 Eki 2016 11:28