Güncel Güncelleme Tarihi: 3 Ağu 2017 14:45

YAŞ terfi listesi 2017 albay ve üstü tam isim listesi

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı Çankaya Köşkü'nde Başbakan Yıldırım başkanlığında yapıldı. Toplantı sonrası yapılan açıklamaya göre 30 Ağustos 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; 6 general ve amiral bir üst rütbeye yükseltildi.

YAŞ terfi listesi 2017 albay ve üstü tam isim listesi

üksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı Çankaya Köşkü'nde Başbakan Yıldırım başkanlığında yapıldı. Toplantı sonrası yapılan açıklamaya göre 30 Ağustos 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; 6 general ve amiral bir üst rütbeye yükseltildi. 61 albay, general/amiralliğe yükseltildi. 8 general/amiralin görev süresi bir yıl, 168 albayın görev süresi ise iki yıl uzatıldı. Rütbe bekleme süresini dolduran 28 general/amiral ile 107 albay "kadrosuzluk"; 1 amiral ise yaş haddini doldurması nedeniyle 1 Eylül 2017 tarihinden itibaren emekliye sevk edildi. İşte TSK'nın yeni komuta kademesi ve YAŞ terfi listesinin tamamına ilişkin detaylar...

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında TSK'nın yeni kuvvet komutanları belirlendi.Saat 11.15’te başlayan ve 4 saat süren toplantıda TSK'nın yeni komuta kademesi belirlendi.

Yüksek Askeri Şura toplantısında alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından açıklandı.

İşte TSK'nın yeni komuta kademesi...

  • Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar
  • Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler (Eski Jandarma Genel Komutanı) Güler'in 2 yıl sürdüreceği kara kuvvetleri komutanlığı görevinin ardından, 2019 yılında Orgeneral Hulusi Akar'ın yerine genelkurmay başkanı olması bekleniyor.
  • Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal (Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı): Emekli olan Bülent Bostanoğlu'nun yerine teamüllere göre Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele'nin getirilmesi bekleniyordu. Ancak teamül bu kez işletilmedi. İki yıllık Koramiral Adnan Özbal, 30 Ağustos tarihi itibariyle oramiralliğe terfi ettirilerek deniz kuvvetleri komutanı yapıldı.
  • Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz (Eski Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı): 

Korgenerallikten Orgeneralliğe terfi ettirilen Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Atilla Gülan Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı'na atandı. Güler'den boşalan jandarma genel komutanlığı için henüz atama yapılmadı. Salih Zeki Çolak'ın emekli olması nedeniyle kara kuvvetlerinde bir orgeneral kadrosu azalmasına rağmen, yeni orgeneral terfisi yapılmadı. TSK'da orgeneral sayısı bir azalmış oldu.

15 Temmuz gecesi Kartaltepe Kışlası’nı savunurken 7 kurşunla yaralan Albay Davut Ala, tuğgeneralliğe terfi etti. 15 Temmuz sonrası general kadrosu eksikliği nedeniyle komando tugaylarına atanan albayların bir çoğu da tuğgeneral rütbesine yükseltildi.

30 Ağustos 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; 6 general ve amiral bir üst rütbeye yükseltildi. 61 albay, general/amiralliğe yükseltildi. 8 general/amiralin görev süresi bir yıl, 168 albayın görev süresi ise iki yıl uzatıldı. Rütbe bekleme süresini dolduran 28 general/amiral ile 107 albay "kadrosuzluk"; 1 amiral ise yaş haddini doldurması nedeniyle 1 Eylül 2017 tarihinden itibaren emekliye sevk edildi. İşte isim isim tam liste...

Ekleme Tarihi: 3 Ağu 2017 14:45