Güncel Güncelleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:26

Yaz saati uygulaması kalkıyor mu? Bakanlık noktayı koydu

Yaz saati uygulaması bitiyor mu Bakanlık'tan son dakika bir açıklama geldi. Büyük tepki çeken yaz saati uygulaması hakkındaki son haberi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı açıkladı.

Yaz saati uygulaması kalkıyor mu? Bakanlık noktayı koydu

Yaz saati uygulaması kalkıyor mu son durum ne? Büyük tepki çeken ve vatandaşların bir türlü alışamadığu yaz saati uygulaması kalkıyor mu son bilgiyi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verdi.

Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, bu sene geçilen sürekli yaz saati uygulamasında geri adımın gündemde olmadığı öğrenildi. Önemli miktarda elektrik tasarrufu sağlayan düzenlemenin sürmesi hedefleniyor.

ÖNEMLİ TASARRUF SAĞLANIYOR

Yıllardır gündeme gelen ancak uygulama fırsatı bulamayan kalıcı yaz saati uygulaması, bu sene hayata geçti. Düzenlemeyle, 2,5 milyar liralık tasarruf ve kış saatiyle havaların aniden kararmasından doğan psikolojik uyum sorunlarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tespitlerine göre;

Türkiye, artık yıl boyunca yaz saati uygulamasında kalarak, sadece kamunun kullandığı 08.00-17.00 mesai saatleri için yılda yaklaşık 1 milyar TL tasarruf sağlayacak. Bu oran özel sektörün kullandığı 08.30-17.30 yada 09.00-18.00 saatleri arası mesailer dikkate alındığında 2,5 milyar TL’ye ulaşabilecek. Sürekli yaz saati uygulamasına dayanaklık eden akademik çalışmaya göre yaz saati uygulaması sabit kaldığında, toplam elektrik tüketiminde yüzde 1,32 yani 2,3 TWh tasarruf sağlanabiliyor. Bu tasarrufun tüketici maliyeti karşılığı ise 977 milyon TL olarak hesaplanıyor.

YAZ SAATİ UYGULAMASINDA GERİ ADIM YOK

Son dönemde bazı bölgelerde, çocukların okula gidiş saatlerinde havanın aydınlanmamış olması, velilerin şikayetlerine neden oluyordu. Kısıtlı bir dönem için gündeme gelen bu sıkıntının, sürekli yaz saatinde yeni bir düzenlemeyi gündeme getirdiği iddiaları ise doğrulanmadı. Enerji Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, düzenlemenin yürürlükten kaldırılması için bir çalışma yok.

Ekleme Tarihi: 14 Ara 2016 15:26