Ekonomi Güncelleme Tarihi: 14 Kas 2016 14:53

Yıldız Holding'e (Ülker) yeniden FETÖ suçlamasına sert tepki

Yıldız Holding'e dönük "FETÖ" operasyonu yapılacağına ilişkin bazı internet sitelerinde çıkan haberlerin ardından Yıldız Holding açıklama yaptı.

Yıldız Holding'e (Ülker) yeniden FETÖ suçlamasına sert tepki
Yıldız Holding'e dönük "FETÖ" operasyonu yapılacağına ilişkin bazı internet sitelerinde çıkan haberlerin ardından Yıldız Holding bu haberlerin gerçek dışı ve kabul edilemez olduğunu belirterek yasal haklarının saklı tutulduğunu açıkladı.

Yıldız Holding'in Odatv'de çıkan haber üzerine yaptığı açıklamada, "Yazı içeriği Ülker markası ve ürünleri ile ilgili olmamasına rağmen Ülker markasını içeren görsel eşliğinde kullanılmıştır. Bu durumun tüketici nezdinde yanlış anlaşılmaya sebebiyet vereceği ve marka imajımızı zedeleyeceği açıktır"
denildi.

Açıklamada, "Yazınızda Yıldız Holding'e ait 'Ülker' markası, bir grup ismi olarak anılıyor ise de, esasen 'Ülker'; kökleri 1944 yılına dayanan bir markadır. 'Ülker' markasının yazınız konusuyla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır" denildi. Yıldız Holding tarafından tekzip edilen ve Odatv'de yer alan "Hükümet medyasından Ülker Grubu'na operasyon iması" başlıklı haberle ilgili olarak şu ifadeler yer aldı: "Sabah gazetesinin ekonomi yazarı Dilek Güngör, Cemaatçi Kaynak Holding'in Ülker Grubu ile bağlantısı olduğunu iddia ederek operasyon imasında bulundu."

Sabah gazetesinde yer alan yazıda ise, Kaynak Holding'in Türkiye'de büyük bir grup ile ilişkisi olduğuna dikkat çekilmiş ancak grup adı yer almamıştı.

Gazetedeki haberde Güngör'ün "Öğrendiğime göre, Türkiye'de yediden yetmişe herkese hitap eden onlarca markası olan ve son dönemde yurtdışında büyüyen bu holding, İstanbul'daki bir vakıf üzerinden de örgüte destek sağlıyormuş. İki holding arasındaki ilişki sadece ortaklık ilişkisi de değilmiş. Bu holdingin patronu Kaynak'la ortaklığını yıllarca kendisine bir lütuf olarak görmüş... Velhasıl, yakında işin kokusu ortaya çıkar" ifadeleri yer almıştı.

Söz konusu haberlerin ardından Yıldız Holding bünyesindeki şirket hisseleri bugün sert düşüşle karşılaşırken; saat 1412 itibarıyla Ülker Bisküvi yüzde 11.11 düşüşle 16.17 TL'den, Bizim Toptan yüzde 12.67 kayıpla 10.2 TL'den, Gözde Girişim yüzde 11.65 düşüşle 1.82 TL'den, Kerevitaş hisseleri de yüzde 9.76 kayıpla 36.42 liradan işlem görüyor.

TEB Yatırım tarafından konuyla ilgili yazılan raporda, "Yıldız Holding hisselerindeki olağandışı hareketin haber akışı ile alakalı olduğunu düşünüyoruz" denildi. Yıldız Holding'in 2015 cirosu 12 milyar dolar olarak gerçekleşirken; bunun yüzde 13-14'ü yabancı ortaklıklardan gelmişti.

Hissleri düştü Murat Ülker'in tweet'iSabah Gazetesi'nde Dilek Güngör ne yazmıştı?

Hükümete yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesinin ekonomi yazarı Dilek Güngör, Cemaatçi Kaynak Holding’in Ülker Grubu ile bağlantısı olduğunu iddia ederek operasyon imasında bulundu.

Dilek Güngör, “Gizli ‘Kaynak’ kim?” başlıklı yazısına, “Bugün size el konulmadan önce Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kasası olarak bilinen Kaynak Holding'le ilgili çok önemli bir detay anlatacağım.” diyerek başladı. Gülen Cemaati’nin finansörü Kaynak Holding’e yapılan operasyonu ve Pensilvanya bağlantılarını hatırlatan Güngör, “Peki hâlâ açıklanmayan 'şoke edici' belgeler var mı? Duyduğum kadarıyla var. Hem de açıklandığında Türkiye'yi sarsacak cinsten...” ifadeleriyle yazısına devam etti.

“Meğer, Kaynak Holding'in bir şirketine Türkiye'nin en büyük holdinglerinden biri ortakmış. Hatta bu holding 17-25 Aralık sürecinden sonra da FETÖ'nün finansörü olan 'Kaynak'la ilişkilerini koparmamış.” şeklinde yazan Dilek Güngör, “Öğrendiğime göre, Türkiye'de yediden yetmişe herkese hitap eden onlarca markası olan ve son dönemde yurtdışında büyüyen bu holding, İstanbul'daki bir vakıf üzerinden de örgüte destek sağlıyormuş.” ifadeleriyle isim vermeden Ülker Grubu’nun Cemaatçi Kaynak Holding’le ortak olduğunu öne sürdü.

Dilek Güngör yazısının sonunda anlattığı tüm bilgilerin Başsavcılığın dosyasında olduğunu öne sürerek operasyon imasında bulundu. Dilek Güngör’ün yazısının son bölümü şöyle:

“Velhasıl, yakında işin kokusu ortaya çıkar. Zira, anlattıklarıma ilişkin bütün belgeler soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Başsavcılığı'nın dosyasına girmiş...”

 

Ekleme Tarihi: 14 Kas 2016 14:53