Dünya Güncelleme Tarihi: 24 Ağu 2016 19:04

YPG güçleri Fırat'ın doğusuna çekilecek mi?

YPG Sözcüsü Redur Xelil, Fırat'ın doğusuna çekilmeleri konusunda kararı Demokratik Suriye Güçleri'nin vereceğini söyledi.

YPG güçleri Fırat'ın doğusuna çekilecek mi?
YPG Sözcüsü Redur Xelil, Reuters'a Türkiye'nin Cerablus operasyonuyla ilgili değerlendirmeler yaptı. Xelil, "Bizim Fırat'ın doğusuna çekilmemize karar verecek olan DSG'dir." dedi.

YPG Sözcüsü, geri çekilmenin sadece DSG'nin kararıyla yapılacağının da altını çizdi.

ANKARA: ABD BİZE GÜVENCE VERDİ

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, bu sabah düzenlediği basın toplantısında, "ABD, YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekileceğine dair güvence verdi. YPG Fırat'ın doğusuna geçmezse gereğini yaparız." demişti.

ABD'Lİ YETKİLİ KÜRTLER'İ UYARDIK

Öte yandan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Ankara uçağında bulunan bir yetkili, Cerablus operasyonunda Ankara'ya tam destek verdiklerini söyledi.

Amerikan gazetesi Wall Street Journal'ın haberine göre ABD'li yetkili, "YPG'ye eğer kuzeye giderlerse onlara destek vermeyeceğimizi açıkça söyledik. Bizim hava desteğimiz olmadan ilerleyemezler." dedi.

"ABD, TÜRKLERLE ÇATIŞMA İSTEMİYOR"

ABD'li yetkili, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'yle Kürtler'in karşı karşıya kalma ihtimali hakkında ise şunları söyledi: "Bu güçlerle Türkler arasında doğrudan bir çatışma görmek istemiyoruz. Bu hiç kimse için iyi bir senaryo değil. Bunu Türkler'e de izah ettik."

Ekleme Tarihi: 24 Ağu 2016 19:04