Güncel Güncelleme Tarihi: 11 Eki 2016 19:30

Yunanistan'a sığınma talep eden darbecilere büyük şok

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçıp sığınma isteyen 8 kişiden 4'ünün daha iltica talebi Yunanistan makamlarınca reddedildi.

Yunanistan'a sığınma talep eden darbecilere büyük şok
Son dakika gelişmesi... Yunanistan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kaçan askerlerden dördünün daha iltica talebini olumsuz yanıtladı.

4 DARBECİNİN BAŞVURUSUNA RET

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıktan sonra Yunanistan'a kaçarak siyasi sığınma talebinde bulunan 8 darbeciden 4'ünün daha başvurusu iltica komisyonu tarafından reddedildi.

SAYI 7'YE YÜKSELDİ

İltica Servisi'nden Eleni Petraki'nin AA'ya yaptığı açıklamaya göre başvurusu reddedilen askerlerin sayısı 7'ye ulaştı.

Daha önce başvuruları reddedilen 3 darbeci askerin 2'sinin dosyalarını değerlendirmek için başvurduğunu belirten Petraki, ancak bu talebin de bugün reddedildiğini açıkladı.

TEMYİZ ETME HAKLARI VAR

Petraki ayrıca talepleri kabul edilmeyen 7 darbecinin, komisyonunun kararını ikinci derecedeki iltica komisyonu nezdinde temyiz etme hakkının bulunduğunu belirtti.
Bir darbeci askerin başvurusu ise için ise halen karar çıkmadı.

15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Sikorsky tipi askeri helikopterle Yunanistan'ın Dedeağaç Havalimanı'na inen 8 askerin rütbeleri sökülmüş, darbe girişimine katılan askerler Yunanistan'dan siyasi sığınma talebinde bulunmuştu.
Dedeağaç mahkemesi tarafından ülkeye yasa dışı yollardan girme suçundan ikişer ay tecilli hapis cezasına çarptırılan darbeciler gözaltında tutuldukları Ferecik Hapishanesi'nden güvenlik gerekçesiyle önce Kavala'ya sonra Atina yakınlarındaki bir kampa nakledilmişti.

Ekleme Tarihi: 11 Eki 2016 19:30