Dünya Güncelleme Tarihi: 9 May 2022 14:04

Zelenskiy: Tek bir toprak parçasından dahi vazgeçmeyeceğiz

Ukrayna lideri Zelenskiy, Nazi Almanya'sının yenildiği 9 Mayıs'ın yıl dönümünde Rusya Lideri Vladimir Putin Kızıl Meydan'da gövde gösterisi yaparken sert açıklama geldi.

Zelenskiy: Tek bir toprak parçasından dahi vazgeçmeyeceğiz

Rusya'nın Sovyet Birliği'nin İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası'nı yendiği tarih olarak kutlanan 9 Mayıs Zafer Günü, Moskova’da geçit töreniyle kutlanırken Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy bir mesaj paylaştı.

'TEK BİR TOPRAK PARÇASINDAN DAHİ VAZGEÇMEYECEĞİZ'

9 Mayıs nedeniyle yapılan yazılı açıklamada Zelenskiy, “Nazizme Karşı Zafer Günü'nde yeni bir zafer için savaşıyoruz. Yol çok zorlu ama kazanacağımızdan şüphemiz yok” dedi.

Zelenskiy, halkının tarihte birçok kez kendi topraklarını savunmak için savaştığını ve kendi yollarını çizen 'özgür insanlar' olduğunu vurguladı.

Kimseye topraklarından bir parça bile vermeyeceklerini ifade eden Zelenskiy, “Hitler karşıtı koalisyondaki diğer uluslarla birlikte Nazizmi yenen atalarımızla gurur duyuyoruz. Ve kimsenin bu zaferi ilhak etmesine izin vermeyeceğiz, sahiplenmesine de izin vermeyeceğiz.” dedi.

'ER YA DA GEÇ KAZANACAĞIZ'

Zelenskiy, yazılı açıklamada, "Özgür ruhumuzu bağlayabilecek hiçbir pranga yok. Özgür topraklarımızda kök salabilecek hiçbir işgalci yok. Özgür insanlarımıza hükmedebilecek hiçbir işgalci yoktur. Er ya da geç kazanacağız.” ifadelerine yer verdi.

Rusya lideri Vladimir Putin, Kızıl Meydan'daki törende yaptığı konuşmasında, Kiev'in nükleer silah edinme planı olduğunu açıklamıştı.

Ekleme Tarihi: 9 May 2022 14:04