Kültür Sanat Güncelleme Tarihi: 6 Eyl 2016 23:29

Zorlu PSM, 4. sezon programının ilk bölümünü açıkladı!

Zorlu Performans Sanatları Merkezi, farklı sanat türlerini bir arada sunduğu 4. sezon programını açıkladı.

Zorlu PSM, 4. sezon programının ilk bölümünü açıkladı!
Çeşitli müzik türlerinin iki gün boyunca bir araya geleceği, kurulacak plak, bit pazarı ve sergilerle zenginleştirilecek festival, MIX – Seslerarası bir deneyim ile açılacak yeni sezonda; West Side Story müzikali 3 hafta boyunca sahnelenirken, şehrin en sevilen tiyatro topluluklarının oyunları da Zorlu PSM’de seyirciyle buluşacak.

Çağdaş sanat işlerinden elektronik müziğe, kült filmlerin müziklerinin canlı seslendirildiği Movies in Concert serisinden, Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek Sonar Festivali ve Zorlu PSM’nin ilk caz festivaline kadar, pek çok heyecan verici etkinlik sanatseverleri bekleyecek.

West Side Story Mart 2017’de Zorlu PSM’de

Renkli prodüksiyonlarıyla sahne büyüsünü inanılmaz bir dinamizmle sunan müzikaller, Zorlu PSM sahnesine konuk olmaya devam ediyor. “Modern Romeo ve Juliet” olarak bilinen West Side Story (1 – 18 Mart 2017), zengin sahnesi, muhteşem koreografileri ve sevilen şarkılarıyla Zorlu PSM’nin görkemli müzikalleri arasında yerini alacak.

Listede caz, funk, Afrika’dan çöl blues, DJ performansları ve etnik melodiler bir arada...

Zorlu PSM bu sezonda da farklı müzik türlerine örnek teşkil edecek birçok sanatçı ve gruba kapılarını açacak. 4. sezonda Zorlu PSM’nin ağırlayacağı isimler arasında; ortak bir projede dünyanın en hızlı “piyano çalan insanı” unvanına sahip Lubomyr Melnyk ile elektronik müzik sahnesinde çığır açan çağdaş müzisyen Fennesz (4 Kasım), doğunun etnik müziğini batı melodileri ile birleştiren Mark Eliyahu (5 Kasım), elektronik müziğin heyecan verici gruplarından Moderat (11 Kasım), bugüne kadar 6 kez Grammy ödülüne aday olan ünlü caz gitaristi Mike Stern önderliğinde birbirinden usta caz müzisyenlerinden oluşan grup Mike Stern & Dave Weckl Band (3 Kasım), bugüne kadar yayınladıkları 2 stüdyo albümünde kendi Pop Cumhuriyeti’ni ilan eden İsviçreli grup Kadebostany (4 Kasım), 9 Grammy ödülüne sahip gitar virtüözü Jose Feliciano (29 Kasım), 21. yüzyılın Billie Holiday’i olarak tanımlanan Madelenie Peyroux (5 Aralık); ABD’li caz/funk davulcusu Dennis Chambers ve ABD’li caz saksofoncusu Bob Franceschini’nin eşliğinde, bas gitarın Bach’ı olarak tanımlanan 5 Grammy ödüllü ABD’li müzisyen, besteci, yazar, yapımcı Victor Wooten (11-12 Kasım); muhteşem canlı performanslarıyla Weval (10 Aralık) ve Cola & Jimmu (Jimi Tenor & Nicole Willis) (16 Aralık) yer alacak.

Festival ruhu Zorlu PSM’de

Farklı müzik türlerinden grupların sahne alacağı, sanatın ve teknolojinin bir araya geleceği festivaller ile bu sezon Zorlu PSM’nin her metrekaresi müzik ile dolacak. 30 Eylül-1 Ekim tarihlerinde, Ana Tiyatro, Drama Sahnesi, STUDIO, Meydan Fuaye, VIP Lounge, Sky Lounge ve PSM Amfi’ye yayılacak MIX Festivali– Seslerarası bir deneyim, 25-26 Mart 2017 tarihlerinde Charm Music işbirliğiyle dünyanın en ünlü elektronik müzik, yaratıcılık ve teknoloji festivali Sonar Istanbul, müzikseverlere yepyeni deneyimler yaşatacak. Bu iki büyük etkinliğin yanı sıra 3-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında Zorlu PSM kendi caz festivalini düzenleyecek. Dünya caz sahnesinin önemli sanatçılarını ağırlayacak bu festivalin onur konuğu ise, 12 Mayıs’ta sahne alacak Chick Corea ve klasik müzikten flamenkoya Latin tınılarından caz seslerine uzanan Michel Camilo & Tomatito (3 Mayıs 2017) olacak.

29 Mart’ta dünya çapında kutlanan Piyano Günü’nde de özel bir etkinlik sunacak olan Zorlu PSM’nin o gün için programında şimdiden üç isim belli; avangart ve deneysel müziğin günümüzdeki en önemli temsilcilerinden biri olan Alman piyanist Hauschka ve bu yıl içinde üretilen EP01 isimli kayıtla harika bir işbirliğine imza atan Meksikalı minimal electronica ve ambient sanatçısı Murcof ile Fransız piyanist Vanessa Wagner. Yılın en farklı festivallerinden biri olmaya aday African Colours’da (Mart 2017) ise, çöl blues tanımlı müzikleriyle izleyenleri etki altında bırakan Tinariwen (22 Mart 2017) ve farklı tınılarıyla Afrika’yı Zorlu PSM sahnesine taşıyacak Islam Chipsy & EEK (17 Mart 2017) yer alacak.

Kült Eserlere Saygı Duruşu: Movies in Concert Serisi

Geçtiğimiz sezon film müziklerinin canlı seslendirildiği muhteşem Movies in Concert serisini Lord of the Rings in Concert ile başlatan Zorlu PSM, yeni sezonda da bu görkemli seriye; Titanic Live (28-29 Ekim), Amadeus Live (24-25 Şubat), Aliens Live (22-23 Nisan 2017) ve Lord of the Rings in Concert – The Two Towers (20-21 Mayıs 2017) gibi eserlerle devam edecek.

Vestel Gururla Yerli Konserleri’ne devam...

Geçtiğimiz sezonda beklenenin üzerinde ilgi gören ve Türkiye’den yerli sanatçı ve grupların yer aldığı Vestel Gururla Yerli Konserleri, 4. sezonda da sürecek. Zorlu PSM seriye, alanının kült isimleriyle start verecek; Ümit Besen (18 Ekim) , Ayhan Sicimoğlu (21 Ekim) , Burhan Öçal & İstanbul Orient Ensemble (22 Ekim), Mabel Matiz (25 Ekim) bunlardan bazıları... Ayrıca, Güliz Ayla (1 Kasım), Cem Adrian (8 Kasım), Yeni Türkü (15 Kasım), Kaan Tangöze’nin (16 Kasım) de yer aldığı programda çok farklı tarzlarda yerli sanatçı ve gruplar izlenebilecek.

Daha çok oyun, daha çok tiyatro sahnesi

Tiyatroseverler, geçtiğimiz sezonun yoğun ilgi gören oyunları, Zorlu PSM prodüksiyonu ve Talimhane Tiyatrosu işbirliğiyle sahneye konan Yoldan Çıkan Oyun ve Demet Evgar, Okan Yalabık, Bülent Şakrak ve Engin Hepileri ortaklığıyla sahnelenen 39 Basamak’ı yeni sezonda da izleyebilecek. Ayrıca Oyun Atölyesi, Moda Sahnesi ve Platform Tiyatrosu gibi çok değerli topluluklarının oyunları da bu sezon Zorlu PSM sahnesine taşınıyor. Geçtiğimiz sezonlarda da Zorlu PSM’de oyun sahneleyen Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu, beğenilen oyunlarını yine sergilemeye devam edecek. Bu yaz Off D’Avignon Festivali’nde sergilenen ve Demet Evgar, Binnur Kaya ve Esra Dermancıoğlu’nun oynadığı Kozalar oyunu da Zorlu PSM sahnesine gelecek. Tiyatroya daha çok alan yaratabilmek adına Zorlu PSM ofis alanlarının da cep sahnelerine dönüştürülmesi için çalışmalarsa sürüyor.

Royal Opera House sahnesi canlı olarak Zorlu PSM’de...

Dünyanın önde gelen köklü sanat kuruluşlarından Royal Opera House (İngiltere Kraliyet Opera ve Balesi), programında geleneksel opera ve bale eserlerine yer verdiği gibi çağdaş eserlere ve modern yorumlara da sahne oluyor. Son 5 yıldır, programındaki birçok eseri izleyicisine sunan Royal Opera House’un önümüzdeki sezon programında yer alan Il Trovatore, Norma, Cosi Fan Tutte, The Nutcracker, Madame Butterfly ve Anastacia gibi eserleri, Zorlu PSM STUDIO’da sezon boyunca canlı gösterimlerde izlenebilecek. Sahne üzeri ve arkası görüntüleriyle izleyiciye çok özel bir deneyim yaşatılacak.

STUDIO’da haftanın her günü bir etkinlik

Zorlu PSM’nin büyülü atmosfere sahip STUDIO’su bu sezonda izleyicilere alternatif etkinlikler sunuyor. STUDIO – genç, değişken, dinamik ve nabız tutan kurgusuyla – butik tiyatro oyunlarından, DJ performanslarına, alternatif konserlerden genç yeteneklerin mini konserlerine kadar zengin ve dolu bir içeriğe sahip olacak. Pazar, Pazartesi, Salı günleri tiyatro; Çarşamba günü genç ve yerli müzik sahnesinden isimler, Perşembe alternatif, deneysel, indie müzik dünyasından yabancı ve yerli isimler, Cuma akşamları canlı elektronik müzik ve DJ performansları, Cumartesi akşamları da tamamen DJ performansları olmak üzere, Zorlu PSM’nin doğurduğu yeni bir mekan haline gelecek olan STUDIO’da ayakta 600 kişi ağırlanabilecek.

Zorlu PSM’den eğitici bir sanal gerçeklik enstalasyonu

Çağdaş sanatın da içinde yer bulduğu Zorlu PSM, başta “yeni medya” yaklaşımı olmak üzere bu sezonda da yine farklı performans, enstalasyon ve süreli sergileriyle fuaye alanlarında sanatseverleri bekleyecek. Enstalasyon çalışmalarının ilki; Ges Teknoloji’nin düzenlediği, İsviçre’deki CERN Araştırma Merkezi ile bağlantılı eğitici bir Sanal Gerçeklik Dinleme Enstalasyonu’nu olan GES Teknoloji CERN Dinleme Ağacı Enstalasyonu (20 Eylül – 15 Ekim) olacak. Zorlu PSM Ana Giriş’e kurulacak bu enstalasyonda ziyaretçiler, Einstein, Dirac, Higgs ve Hawking’in kendi hayatları, buluşları ve bilime katkıları ile ilgili sanal gerçeklik gözlükleri aracılığıyla bir yolculuğa çıkacak.

Ekleme Tarihi: 6 Eyl 2016 23:29